Unikalna wystawa w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Nie ma drugiego miejsca na świecie, gdzie pod jednym dachem zgromadzono by tyle hełmów firmy Siebe Gorman.

Jeśli tego lata znajdziecie się u nas w Jastarni, albo w innym miejscu  na Wybrzeżu, to koniecznie wpadnijcie do Gdyni, do Muzeum Marynarki Wojennej.

25 maja otwarta tam została wystawa czasowa (do 30 września 2013) związana z 90-leciem nurkowania w Marynarce Wojennej, obejmująca okres międzywojenny – a więc nurków w sprzęcie klasycznym. Dużym wysiłkiem i zaangażowaniem osób organizujących wystawę, w tym prywatnych kolekcjonerów, na wystawie zgromadzono 9 hełmów wyprodukowanych przez firmę Siebe, Gorman and Co., Ltd. (w tym dwa z 1923 r. – z pierwszej dostawy hełmów dla MW)

To hełmy stanowią o wyjątkowości tej wystawy, a wśród nich udostępniony przez prywatnego kolekcjonera hełm firmy Heinke, podarowany Polsce po II Wojnie Światowej przez przedstawicieli Królestwa Wielkiej Brytanii.

Oczywiście są i inne elementy wyposażenia nurka takie jak: noże, latarki, pompy, buty. Oprawę graficzną stanowią powiększone zdjęcia nurków RP pochodzące z kolekcji prywatnych, naszego muzeum oraz archiwów MW.
Niestety na stronie Muzeum Marynarki Wojennej jeszcze nie umieszczono informacji o tej wystawie, dlatego dziękujemy Muzeum Nurkowania z Warszawy za nagłośnienie tego wydarzenia. http://www.muzeumnurkowania.pl/