Polska
Cudze chwalicie…
Nie tylko egzotyczne rafy w niedostępnych, odległych zakątkach świata są miejscami godnymi polecenia do uprawiania nurkowania. Organizujemy przez cały rok nurkowania w Polsce. Zimne, nie zawsze idealnie przejrzyste, mroczne wody naszych zbiorników są również swoistą atrakcją dla płetwonurków. Temperatury wody wahają się w lecie przy powierzchni od 18°C do 22°C, a poniżej termokliny (warstwy, która oddziela wody powierzchniowe od głębinowych) temperatura wody jest stała i wynosi 4°C. Zimą powierzchnie jezior są skute lodem. Nurkowania podlodowe po odbyciu specjalistycznego szkolenia dostarczają niezapomnianych wrażeń. Morze Bałtyckie z pewnością nie jest najczystsze na świecie, ale za to usiane wrakami z różnych okresów. Znajdziemy tu zarówno statki cywilne, jak i wojskowe.
KRAKÓW ZAKRZÓWEK
Nieczynny kamieniołom wapienny, położony 2 km od centrum Krakowa, to akwen o wyjątkowych walorach szkoleniowych. Jest to miejsce, w którym kursanci Akademii Podwodnej wykonują pierwsze nurkowania zaliczające kurs podstawowy. Zakrzówek jest bardzo chętnie odwiedzany przez płetwonurków z całej Polski, którzy podobnie jak my doceniają jego niepowtarzalne zalety, klimat i bardzo czystą wodę.
JAWORZNO SZCZAKOWA
Nieczynny kamieniołom Jest idealnym miejscem do wykonywania nurkowań stażowych. Maksymalna głębokość 18 m, dodatkowe atrakcje to dwie zatopione koparki niegdyś wydobywające urobek z kopalni, stacja trafo, wraki samochodów itd.
JEZIORO HAŃCZA
Najgłębsze jezioro w Polsce o maksymalnej głębokości ok. 105 m. Woda o doskonałej czystości i przejrzystości. Akwen wymagający od nurków dobrej umiejętności utrzymania
pływalności za pomocą kamizelki. Stromo opadające brzegi Hańczy tworzą atrakcyjne dla nurków „ścianki”. W ich zagłębieniach znajdują schronienie liczne tutaj miętusy. Hańcza to idealne miejsce do przeprowadzenia kursu nurkowania głębokiego, nurkowań nitroxowych, nocnych i nawigacji- W zimie zamarznięta Hańcza stanowi wyjątkową atrakcję dla amatorów nurkowań podlodowych. Ze względu na głębokość jezioro „przyciąga” nurków technicznych z całej Polski. Tutaj odbywają się kursy nurkowania na
mieszankach trimiksowych, szkolenia na rebreatherach.
JEZIORO WUKSNIKI
Jedno z głębszych jezior w Polsce (maks.głębokość ok. 70 m). Woda l klasy czystości, wygodny dostęp do jeziora od strony ośrodka, ciekawa roślinność, dość strome brzegi. Dobre miejsce do nurkowań stażowych, podnoszenia nurkowych kwalifikacji. Można tu wykonywać nurkowania głębokie, nawigację, nurkowania nocne oraz wiele innych.
BAŁTYK
Proponujemy nurkowania wrakowe w Bałtyku. Do dyspozycji kilkanaście pozycji wraków na głębokościach od 10 do 60 m. Dla osób, które pierwszy raz jadą nurkować w Bałtyku najodpowiedniejszy będzie wrak ścigacza, „Groźny” zatopionego w rejonie Zatoki Puckiej, niedaleko Jastarni. ; leży na 18 m; nurkowanie na nim jest przyjemne i zawsze dostarcza ciekawych wrażeń- Początkującym polecamy również wrak „ORP Wicher” na 12 m, „Gryf” i „Zawisza Czarny” na 9 m, torpedownia na 11 m. Płetwonurków o większych oczekiwaniach (głębokość, stopień trudności nurkowania) zapraszamy na:
– wrak „Arengast” – 25 m
– wrak ścigacza – 30 m
– wrak tankowca – 30 rn
– wrak „Month Vernon” 1900 – 30 m
– wrak niemieckiego trałowca – 40 m
– wrak holownika parowego „Abille” – 48 m
Nurkowania wrakowe są z reguły wyjazdami weekendowymi. Warto je polecić każdemu płetwonurkowi o wyższych niż podstawowe umiejętnościach. Przypominamy, że nurkowania na wrakach, ze względu na swoją specyfikę, wymagają odbycia dodatkowego szkolenia.